قیرگونی چیست؟

ساعت پاسخگویی همه روزه از 8 الی 21

دانلود اپلیکیشن

قیرگونی چیست؟

جهت نصب ایزوگام با ما تماس بگیرید.☎09303365110

شرکت خدمات فنی ایزوبام

 

قیرگونی چیست؟

قیرگونی یکی از روشهای مرسوم و قدیمی عایق کاری است. علت کاربرد زیاد قیرگونی بخاطر در دسترس بودن مواد و ارزانتر بودن آن نسبت به ایزوگام می باشد. گونی های که در بین لایه های قیر قرار داده می شود  موجب انسجام و پایداری محصول نهایی می‌گردد. (what-is–tile)

 

کاربرد قیرگونی:

کاربرد قیرکونی در عایق کاری كف سرويس‌هاي بهداشتي و آشپزخانه‌ها، پاي ستون‌هاي فلزي به منظور جلوگيري از زنگ زدن آنها، روي كرسي‌چيني ديوارها ، عایق بند ی استخر و غیره… استفاده کرد.

 

مزایا قیرگونی:

 1. نصب قیرگونی هزینه کمتری نسبت به ایزوگام دارد
 2. عایق بندی نسبتا مناسبی برای رطوبت می باشد.
 3. قیرگونی ضخامت بیشتری دارد، و این از نظر بسیاری از افراد حسن حساب می شود.
 4. قيرگوني اجراي راحتی دارد و عدم نياز به متخصص جهت اجرا و مصالح قابل دسترس از محاسن آن می باشد.
 5. مردم از نظر کارایی با توجه به پیشینه مصرف به آن اطمینان بیشتری دارند.

 

قیرگونی چیست؟

 

معایب قیرگونی:

 1. بر اثر نشست های ساختمانی امکان پارگی قیرگونی وجود دارد.
 2. هر 10 سال یکبار باید ترمیم و یا تعویض شود.
 3. قیر به مراتب وزن بیشتری دارا می باشد.
 4. در هنگام نصب آلودگی فراوانی برای محیط زیست ایجاد می کند.
 5. زمان قیرگونی و اجرا، استاندارد کمتر رعایت می شود.
 6. اجرای طولانی و کثیف و پردردسری دارد.
 7.  هیچ نوع ضمانتی به مشتری، در زمان خرید، داده نمی شود.
 8. به یک لایه محافظ مانند آسفالت نیاز کامل دارد.
 9. به علت تغییرات دما و زمان طولانی از اجرای قیرگونی امکان تغییر شکل و فساد یا جابجایی یا بروز ترک در لایه قیر وجود دارد.
 10. قیر در بعضی وضعیت ها و در هنگام تابش خورشید و نور و گرمای زیاد، حالت خود را از دست می دهد. شاید بسیار مشاهده نموده باشید که در تابستان و گرمای شدید قیر به کفش یا پای شما بچسبد

 

اجزای تشکیل دهنده قیرگونی چیست؟

 

1- قیر

ماده‌اي چسبنده  هست به رنگ سياه مايل به قهوه‌اي است كه از هيدروكربن‌هاي آلي با تركيبات پيچيده شيميایي ساخته شده است.

مشخصات فنی قیر

قير در دماي معمولي محيط تقريباً جامد تا نيمه جامد بوده و بر اثر حرارت روان مي‌شود. قيرها عمدتاً به دو نوع تقسيم‌بندي مي‌شوند. اگر از معدن به دست آيند، قير طبيعي و اگر از پالايش نفت خام حاصل شوند، قير ساختگي نام دارند. قیر طبیعی از مشتقات نفت خام بوده که در اثر راه‌یابی به سطح زمین و جایگیری در یک فضای مناسب و سپس خشک شدن به وجود می‌آید . همچنین قیر طبیعی ممکن است در اثر راه‌یابی نفت خام به نزدیکی سطح زمین و به تدریج خشک‌شدن و اکسیدشدن، تشکیل شود. قيرهاي ساختگي از پالايش نفت خام به دست آمده و انواع مختلفي دارند

 تعیین درجه نفوذپذیری قیر

 آزمایش تعیین درجه نفوذپذیری برای تعيين سختی نسبی قيرهای دميده با قيرهای خالص استفاده میشود. قيرهای خالص تنها بر اساس نفوذپذیری نامگذاری میشوند، اما معيار نامگذاری قيرهای دميده علاوه بر درجه نفوذپذیری، درجه نرمی قير نيز می باشد. به عنوان نمونه، قيرهای 40-50، 60-70، 85-100 و … از جمله قيرهای خالص معمول در راهسازی میباشند. دو عددی که همراه قير خالص می آيد بيانگر آن است که درجه نفوذ قير در اين محدوده قرار دارد. قيرهای R 85/25 ،R 90/15 ، R 110/10 و … نمونه‌هایی از قيرهای دميده متداول در ايران است که عدد اول آن بيانگر درجه نفوذ قير و عدد دوم بيانگر نقطه نرمی قير است. بنابراين هرچه قير سخت‌تر باشد، درجه نفوذ آن کمتر و برعکس هرچه درجه نفوذ قير بيشتر باشد، قير نرم‌تر خواهد بود. 

 

قیرگونی

2- گونی

منسوجي تاروپودي و ضخيم با بافت ساده از الياف كنف چتايي می‌باشد. تارها، رشته نخ‌هايي هستند كه در جهت طول منسوج بكار رفته و به موازات حاشيه پارچه قرار گرفته و پودها، نخ‌هاي عمودي بر تارها هستند.

 

مشخصات فنی گونی 

گوني مورد استفاده در عايق‌كاري بايد داراي بافت يكنواخت و كاملاً تميز و عاري از آلودگي و چروك باشد. در جدول 4 مشخصات گوني مناسب آورده شده است. موارد زیر باید در خصوص گونه مورد استفاده مد نظر قرار بگیرد:

 • گوني بايد 117 سانتيمتر عرض داشته باشد.
 • در هنگام پوشش بام از آلوده‌كردن گوني خودداري گردد.
 •  در زيرسازي بايد از بكار بردن گچ و آهك خودداري شود.
 • در ظاهر بايد بافت يكنواخت داشته باشد

 

رعایت الزامی نکات زیر در زمان قیرگونی:

 1. همیشه شروع قیرگونی از پایین ترین محل یعنی اطراف کف شور انجام شود.
 2. دمای قیر در هنگام مصرف بیشتر از 150 درجه سانتی‌گراد نباشد. 
 3. قبل از سفت شدن قیر، لایه گونی روی آن پهن شود تا چسبندگی به خوبی صورت گیرد. 
 4. از گونی مناسب و استانداردی استفاده شود که وزن آن کمتر از 370 گرم نباشد. – تعداد لایه‌های قیرگونی مناسب باشد. قیرگونی حداقل 30 سانتیمتر روی دیوارهای اطراف امتداد یابد.
 5. در هنگام پهن كردن گوني‌ها بايد دقت شود كه لبه گوني بالا دستي 5 تا 10 سانتي‌متر روي گوني پهن‌شده پايين‌دستي همپوشانی داشته باشد و قير به وسيله چرخك يا پارو به صورت يكنواختي بر روي آن ماليده شود. به طوري كه تمام نقاط آن كاملاً پوشيده از قير شود.
 6. ابتدا اطراف لوله‌هاي موجود در بام بايد با آجر به ارتفاع حدود 40 سانتي‌متر دور چيني شده و سيمان‌كاري گردد و سپس روي اين دورچين، قیرگونی اجرا گردد
 7. در محل کف‌شور آشپزخانه و حمام و محل نصب کاسه توالت باید دقت شود که لایه‌های عایق تا داخل لوله فاضلاب امتداد یابد و سپس نسبت به نصب لوازم بهداشتی اقدام گردد.
 8. محل کاسه توالت را ابتدا باید با ماسه نرم و کم سیمان، اندود نموده و با فشار دادن کاسه توالت بر روی آن سطح ملات را به شکل کاسه توالت درآورد و روی آن را با ماسه سیمان لیسه‌ای اندود نمود. پس از خشک شدن اندود، عایق‌کاری کف انجام خواهد شد. 
 9. درپوش دست‌انداز بام، دودکش‌ها، کف پنجره، درپوش دست‌انداز بام و دیوار حیاط چنانچه در طول کوتاه و به صورت یکپارچه با سنگ، بتن و نظایر آن اجرا شود، معمولاً مشکلی را به وجود نخواهد آورد، ولی در طول‌های زیاد که این مصالح نیاز به درز انبساط و انقباض دارند آب از محل درزها نفوذ کرده و علاوه بر یخ‌زدن مصالح بالای دیوار و خرابی آنها، سبب نمای ظاهری نامناسب و آلودگی نماسازی نیز می‌شود، از این‌رو برای جلوگیری از خطرات ناشی از یخ‌زدگی و حفظ زیبایی در این قسمت‌ها، زیر درپوشهای درزدار یا روی آنها باید عایق‌کاری شود.
 10. پس از اجرای عایق، محل آب‌روها با وسایل مناسب (مثلا گچ) مسدود گردد، سپس سطح مورد نظر جهت تست، آب‌گیری گردد. چنانچه پس از گذشت 24 ساعت، نشتی از جایی مشاهده نگردید کار مورد تایید است.
 11. جهت اجرای قیرگونی باید سطح کار، کاملاً خشک باشد به همین دلیل باید از اجرای کار در شرایط بارندگی، اجتناب گردد. همچنین از اجرای قیرگونی در دمای کمتر از 5 درجه سانتی‌گراد باید خودداری گردد زیرا هوای سرد باعث سفت شدن سریع لایه قیر و عدم امتزاج آن با گونی میگردد.
 12. در هنگام اجرا، پرسنل اجراکننده باید از کفش‌هایی که دارای کف نرم یا چوبی هستند جهت رفت و آمد روی قیرگونی استفاده کنند تا سبب آسیب دیدن لایه قیرگونی نگردد.
 13. تا قبل از اجرای لایه محافظ روی قیرگونی (آسفالت، موزاییک یا سیمان‌کاری) از انداختن وسایل برنده و تیز مانند خرده شیشه، ضایعات آهن و … روی سطح خودداری شود.
 14.  از ضربه‌زدن، خراشیدن و کندن سطح قیرگونی پس از اجرا خودداری شود. همچنینحتی‌المقدور بلافاصله بعد از اجرای قیرگونی، لایه محافظ آن نیز اجرا گردد.
 15.  همپوشانی لایه‌های قیرگونی به گونه‌ای باشد که آب به راحتی به سمت کف‌شورها جریان یابد یعنی لبه گوني بالادستي 10 سانتيمتر روي گوني پهن شده پايين‌دستي، همپوشانی داشته باشد و قير به وسيله چرخك يا پارو به صورت يكنواخت بر روي آن ماليده شود. به طوري كه تمام نقاط آن كاملاً پوشيده از قير شود.

 

قیرگونی سرویس بهداشتی

 

خدمات ایزوبام در زمینه ایزوگام شامل:

 • ایزولاسیون ساختمان
 • ترمیم ایزوگام پشت بام
 • آسفالت کاری خیابان و معابر
 • عایق کاری سرویس بهداشتی
 • نصب قیرگونی سرویس بهداشتی و حمام
 • کمک به شما در انتخاب بهترین برند با کیفیت ایزوگام
 • نصب و اجرای ایزوگام  مخصوص بدنه ، دیوار و سقف
 • عایق بندی ساختمان، عایق بندی استخر و..
 • انواع عایق کاری از جمله : عایق حرارتی و رطوبتی
 • قیرپاشی و زیرسازی خیابان با دستگاههای مخصوص

 

در صورت نیاز به خدمات و اطلاعات بیشتر در زمینه : ترمیم ایزوگام پشت بام،  عایق بندی ساختمان ، انتخاب ایزوگام با کیفیت، نصب ایزوگام و…. با شرکت خدماتی ما ایزوبام تماس بگیرید. هدف ما جلب رضایت شماست.

 

شماره تماس: 09303365110

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *